Anna palautetta ammattikylmälaitteiden asetusten valmisteluun
Komissio on käynnistänyt julkisen palautepyynnön ammattikylmälaitteiden ekologista suunnittelua koskevien vaatimusten tarkistamista koskevasta asetusluonnoksesta sekä energiamerkintäasetusluonnoksesta. Palautetta voi antaa komission nettisivujen kautta 31.3.2025 mennessä.
Komissio on teettänyt asetusten päivittämiseksi taustaselvityksen, jonka perusteella laitteiden käyttövaiheen energiankulutus on yli 87 % tuotteen kokonaisenergiankulutuksesta sen elinkaaren aikana, ja yli 79 % CO2-ekvivalenttipäästöistä tapahtuu käyttövaiheen aikana. Suurin osa ammattikäyttöön tarkoitetuista kylmälaitteiden tyypeistä on käytössä 24 tuntia vuorokaudessa, mikä tarkoittaa, että pienilläkin (tehokkuuden) parannuksilla voi olla merkittäviä vaikutuksia.
Taustaselvityksen perusteella havaittiin seuraavia ongelmia nykyisissä asetuksissa:
A) Nykyiset vaatimukset eivät ehkä ole tuoneet kaikkia taloudellisesti kannattavia säästöjä, lisäparannukset ovat mahdollisia tiukentamalla pakollisia vaatimuksia ja
tehokkaampien laitteiden osuuden lisäämisellä.
B) Menetetty energiansäästö tuotteista, jotka eivät vielä kuulu soveltamisalaan. Esimerkiksi jotkin tuoteryhmät ei sisältyneet alkuperäisiin asetuksiin sopivien testimenetelmien puutteiden vuoksi.
C) Nykyisissä asetuksissa on parantamisen varaa mm. testaamisen ja vaatimusten noudattamisen osalta.
D) Tuotteiden resurssi-intensiteettiä voidaan parantaa